Erasmus+ projekta "Waste my love" sanāksme veiksmīgi aizvadīta Francijā

Publicēts: 28.10.21

17. oktobra rīts "Erasmus+” projekta dalībniekiem bija jauna, nezināma piedzīvojuma sākumpunkts – jau pašā rīta agrumā tika ieņemtas vietas autobusā, kas, līksmu čalu ieskandināts, mūs nogādāja Rīgas lidostā. Lai nokļūtu Francijā, bija nepieciešams uz īsu brītiņu paviesoties milzīgajā Frankfurtes lidostā, pēc kuras apmeklējuma nokļuvām Marseļā. Tur mūs sagaidīja projekta vadītāji – atvērti un komunikabli ļaudis. Tapa pirmie foto, kuru fonā vīd Francijas neaprakstāmie kalni un ielejas, un kļuva skaidrs, ka šis būs neaizmirstams ceļojums.

Projektā piedalījās skolēni no Latvijas, Francijas, Spānijas un Grieķijas. Lai apzinātu kultūru atšķirības, “Erasmus+” dalībnieki tika aicināti prezentēt savus tradicionālos ēdienus. Latvijas pārstāvji galdā cēla gotiņas, dzērvenes pūdercukurā, rupjmaizi, saldos sieriņus, speķa pīrādziņus un “Serenādes”. Jāatzīst, mūsu našķi garšoja ikvienam. Lai cittautiešiem rastos pilnīgs iespaids par Latviju, tika prezentētas arī tradicionālās dejas, kas visiem projekta dalībniekiem šķita ļoti jestras un aizraujošas. Baudot citu tautu tradicionālos ēdienus, mums radās patīkams iespaids par pārējo “Erasmus+” dalībvalstu kultūru.

Lai padziļināti iepazītu Francijas ikdienas ritējumu, tikām aicināti apmeklēt vietējās skolas. Mums bija iespēja apmeklēt vienu pamatskolas un vienu vidusskolas angļu valodas nodarbību. Uzzinājām, ka Francijā dinamiski tiek realizēta kompetenču izglītība – pamatskolas audzēkņi valodu apgūst ar oriģinālām galda spēlēm, bet vidusskolēni - diskutējot par sabiedrībā nozīmīgiem tematiem, piemēram, ieroču legalizēšanu ASV.

Gida pavadībā apskatījām gan pilsētu Auriol, gan Obaņu (Aubagne), uzzinot par to neatkārtojamajiem kultūrvēsturiskajiem dārgumiem. La Ciotat apmeklējums atsvaidzināja mūsu zināšanas pa to, ka tieši tur Le Prinss uzņēmis pirmo kustīgo attēlu, ko mūsdienās redzējis teju katrs. Brīvajā laikā tikām mudināti aplūkot nelielās franču kafejnīcas un veikaliņus, kuru produktu klāsts nebeidza pārsteigt – La Ciotat nejauši atradām Harija Potera burvju veikalu, kurā iespējams iegādāties zižļus, mikstūras, un pat slotaskātus.

Jāteic, Marseļas apmeklējums atmiņā palicis visspilgtāk – “Erasmus+” projekta dalībnieki tika sadalīti vairākās grupās. Katrai grupai bija jāatrod 6 ievērojami tūristu apskates objekti, kuru vidū bija Marseļas ievērojamākie teātri, muzeji un baznīcas.

Interesantas aktivitātes tika piedāvātas Mugel parka teritorijā. Katram dalībniekam tika izsniegts niršanas kostīms un snorkelēšanas maska atrakcijām Vidusjūrā. Snorkelēšanas laikā ieraudzījām astoņkājus, krabjus, dažādas krāsainas zivis un augus. Mums bija iespējā rokās turēt jūras ezi, jūraszvaigzni, jūras gurķi, jūras tomātu un milzīgu austeres čaumalu. Šajā parkā kāda sevišķi zinoša botāniķa pavadībā aplūkojām vietējos augus, izzinājām to uzbūvi un orgānu funkcijas.

Pēc izklaidēm ūdenī devāmies vakariņot viesģimenēs. Viesojoties ģimenēs, saviesīgās sarunās mēs iepazinām tradicionālo franču maltīti. Kādam tika pasniegtas dārzeņu uzkodas, citam bija iespēja pašam uz elektriskās plītiņas pagatavot vakariņas – gan izcept steiku, gan dārzeņus, gan izkausēt sieru. Tomēr saldais ēdiens ikvienā mājā bija pasakains – pasniegti pudiņi, dažādi jogurti, saldējums ar putukrējumu. Pēc vakariņām nespējām apslāpēt sajūsmas izsaucienus. Žēl, ka šogad epidemioloģiskās situācijas dēļ nevarējām visu nedēļu mitināties viesģimenēs.

Nakšņošanas vietā pilsētā Cassis tika aizvadīts brīvais laiks, dodoties uz beķerejām, izstaigājot pilsētas ieliņas un iepērkot suvenīrus, ieklīstot, starp citu, arī kapos. Kad krēsla nolaidās pār Vidusjūru, dziedādamas “Dzērvenīti”, devāmies peldēt, kamēr grieķi, vējjakās drebinoties, no malas šausminājās par to, cik auksts ūdens. Vakaros sadraudzējāmies ar citu valstu pārstāvjiem un piemiņai iemūžinājām Francijas apbrīnojamo ainavu.

Lai arī bija interesanti apzināt Francijas izglītības sistēmu, iepazīt Francijas pilsētiņu šarmu, tas tomēr nebija galvenais projekta mērķis. “Waste my love” galvenie uzdevumi ir saistīti ar ilgtspējīgu vides attīstību – atkritumu vākšanu upes krastos, kā arī poligonu un pārstrādes centru apmeklēšanu. Viena no interesantākajām ekskursijām norisinājās resursu centrā Obaņā, kas rosina sabiedrības izglītošanu par videi draudzīgām rīcībām. Centra galvenais uzdevums ir veicināt atkritumu daudzuma samazināšanu un to atkārtotu izmantošanu. Restaurētās lietas ir iespējams iegādāties centra izveidotajā veikalā, kuru aplūkojot secinājām, ka tajā var iegādāties gan pilota žaketi, gan vijoli, kas atceļojusi no kādas tālās Āfrikas valsts, gan vismaz gadsimtu senu rakstāmmašīnu. Pēc neparastās ekskursijas mums tika sniegta iespēja no veciem T-krekliem izgatavot pašiem savus ekoloģiskos auduma maisiņus, kurus varējām izmantot, ceļojot pa Francijas dienvidu skaistākajām pilsētām.

Šis projekts paliks atmiņā ne vien jauniegūto draugu dēļ, bet arī zināšanu dēļ, kas gūtas, apmeklējot atkritumu pārstrādes uzņēmumus un iepazīstot citu tautu kultūras. Vēl ilgi pārskatīsim Francijā uzņemtās fotogrāfijas, apbrīnojot ainavas, kuras nekur citur pasaulē neatrast, un ļausim kādai nostalģiskai asarai noritēt pār vaigu, atminoties smieklus, kas tik līksmi var skanēt vienīgi Francijā.

Projekta vizītē Francijā piedalījās 11. klašu skolnieces Elīza Marija Rudzīte, Daiga Mārica Kraukle, Betija Anna Skrastiņa, Keita Karlīna Silgale, Evija Velvele, Līga Lapsiņa,  Jasmīna Pora, Šarlote Luīze Odziņa un skolotājas Elza Strazdiņa, Ina Gaiķe.

Informāciju apkopoja 11.b klases skolniece Šarlote Luīze Odziņa

Kontakti

Adrese: Raunas iela 13, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 20284273
Lietvede: 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 27327983
Direktores vietnieks informātikas jomā: 26287287
Direktores vietniece audzināšanas jomā: 29151773
Dežurants: 26196424
Psihologs: 26436534
Vispārējās aprūpes māsa: 28608521

E-pasts: cvg@cesunovads.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Karte

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv