Cēsu Valsts ģimnāzijas TDK “KANDE”

Publicēts: 28.04.21

Tautas deju kolektīvs “Kande” spilgtā atmiņā palicis ne vienam vien Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnam, jo tieši dejas, mēģinājumi, pasākumi un koncerti ir tie, kas ikdienas dzīvi skolā padara vieglāku, aizraujošāku un patīkamu emociju pilnu. Tiek iepazīti jauni cilvēki, piedaloties Dziesmu un Deju svētkos un koncertējot visā Latvijā. Ātri vien par tuviem draugiem kļūst skolasbiedri, kas iepriekš manīti vien plašajos skolas gaiteņos, nereti gadās arī tā, ka jaunieši kopā sadejojas un deju zālē dzimst pirmās jūtas. Tomēr īpaši nozīmīgs laiks, kas pavadīts “Kandē”, ir tieši kolektīva vadītāja dēļ. Deju mentors Andis Kozaks jau no pirmā mēģinājuma, tikko satiekot jaunos dejotājus, kļūst ne vien par pasniedzēju, kas pat vislielākajam nedejotājam liek iemīlēt deju un kustības mākslu, bet arī par domubiedru, ar kuru deju mēģinājumi paiet patīkamā un humora pilnā vidē. Andis ir vadītājs, kas saviem dejotājiem uzticas un nebaidās spert lielus un drosmīgus soļus – veidojot grandiozus uzvedumus un koncertus, kurā galveno lomu ieņem tieši viņa dejotāji.

Tomēr vislabāk par “Kandes” nozīmi dejotāju dzīvē spēj pastāstīt paši dejotāji – gan bijušie, gan esošie. Skaistās atmiņās kavējas 12.a klases skolniece Una Vēvere:

“Mana pievienošanās kolektīvam man sniedza iespēju atdzīvināt mīlestību pret deju, kas, laikam ejot, bija apdzisusi. Izvēloties “Kandi”, toreiz es izvēlējos daudz vairāk - dejotprieku, draugus uz ilgu laiku, skaistas atmiņas, smieklus, lepnumu par sevi un citiem, pat citādu, nebijušu skatījumu uz dzīvi.”

Līdzīgas domas raisās arī 12.b1 klases skolniecei Dārtai Amantovai:

“Kandē ienācu, kad mācījos vien devītajā klasē. Tajā laikā biju viena no jaunākajām dejotājām, bet vecākie deju biedri un kolektīva vadītājs Andis uzreiz mani pieņēma kā savējo. Tā milzīgā piederības sajūta, kas valda kandiešu starpā ir neaprakstāma - mēs neesam tikai deju biedri. Pēc ilgajām stundām, kas tiek pavadītas deju zālē, rodas ļoti ģimeniska un tuva sajūta. Savējo sajūta. Varu droši teikt, ka tieši šī deju kolektīva dēļ, mans Cēsu Valsts ģimnāzijā pavadītais laiks atmiņā paliks kā, iespējams, visskaistākais manā dzīvē.”

Tomēr patiesi novērtēt “Kandē” piedzīvoto var tikai tad, kad deju soļi tiek izdejoti citā kolektīvā, vai arī sava mīlestība pret deju jāpauž, vērojot dejotājus no skatītāju rindām. Atmiņās par dalību “Kandē” kavējas Cēsu Valsts ģimnāzijas absolvents Agris Ratniks:

“Mana aizraušanās, kas saistās ir vidusskolas laiku, ir dejošana tautas deju kolektīvā “Kande”. Pirmie mēģinājumi bija ārkārtīgi grūti, jo ne reizi dzīvē nebiju dejojis tautas dejas - kā pusklibais centos ātrumā saprast, uz kuru no četriem takts sitieniem ir jāpaceļ kāja, dejojot polku. Mēģinājumi gāja, prasmes lēnām uzlabojās un jau tā gada 12. klašu izlaidumā es pirmo reizi dejoju Kandes sastāvā. Zīmīgi ir tas, ka tieši Kandes mēģinājumā mēs visi uzzinājām par izsludināto ārkārtas stāvokli valstī. Es pat atceros, kā koncertmeistarei Inesei Lazdiņai teicu: “Cik interesanti ir redzēt, kā vēsture notiek mūsu acu priekšā.” Zīmīgi, bet nu jau nopūtas pilni vārdi. Es kolektīvā ieguvu labus draugus, ārkārtīgi satuvinājos ar visu latvisko kultūru, pat vēl augstskolas laikā ik pa laikam ieslēdzu kādus video no Kandes koncertiem, kavējoties sentimentālās atmiņās”.

Par “Kandes” nozīmi savā dzīvē stāsta arī Elizabete Ulmane:

”Cits “Kandi” uztver kā izklaidi, cits kā pienākumu, bet man “Kande” bija un vēljoprojām ir kā ģimene. Katra nodejotā deja, trīcošie nervi pirms skatēm un skriešana pēc aizmirstajām linu biksēm pirms koncerta, ir daļa no neaizmirstama piedzīvojuma, jo tieši to nozīmē būt “Kandes” dejotājam. Nereti “Kande” bija arī mans glābiņš, jo vienmēr zināju - lai arī kas notiktu, vienmēr man blakus būs mani deju biedri. Gan pēc nogurdinošas skolas dienas, gan vēlajos mēģinājuma vakaros, kad miegs jau sāk ņemt virsroku, bet ieraugot uguntiņu partnera acīs, atkal vari dejot līdz rīta gaismai, ja vajadzīgs. Kande nav iedomājama bez Anda, kurš ne tikai rada burvīgākās deju kompozīcijas, bet ir arī mūsu iedvesmas avots.”

Nešaubīgi var teikt, ka tautas deju kolektīvs “Kande” katra dejotāja sirdī ieņem īpašu vietu. Lai arī deju soļi ir piemirsušies, un viens otrs savā ikdienā vairs dejas mākslu nepiekopj, skaistās atmiņas par vidusskolas laiku “Kandē” nezūd.

Dārta Amantova 12.b1 klase

Kontakti

Adrese: Leona Paegles iela 1, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 29492378
Sekretāre: 64123611, 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 64122979
Dežurants: 26196424
Medicīnas māsa: 28608521

E-pasts: cvg@cesis.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv