Debašu rudens aktivitātes

Publicēts: 27.10.21

Oktobris ik gadu Cēsu Valsts ģimnāzijai ir meistarklašu laiks. Tajās gan jauni, gan pieredzējuši debatētāji var iemācīties daudz ko jaunu vai nostiprināt esošās zināšanas. 9. oktobrī kuplā skaitā attālināti piedalījāmies biedrības "Debašu centrs" organizētajā meistarklasē, kurā varēja apgūt argumentu veidošanas prasmes, kā arī uzzināt par ilgtspējīgu attīstību.

Meistarklases pirmajā daļā dalībniekiem bija iespēja satikt Renāti Liepiņu. Viņa ir Rīgas Biznesa skolas 1.kursa studente un debatētāja ar 6 gadu pieredzi. Ir piedalījusies vairākos reģionālos, nacionālos un starptautiskos debašu turnīros. Tagad aktīvi iesaistās “Quo Tu Domā?” darbībā. Renāte visus iepazīstināja ar argumentāciju - kas tā ir, kāpēc bez tās nevar saturiski debatēt un kā pašam atpazīt un izveidot stiprus argumentus. Tas ne tikai deva jaunas priekšzināšanas debašu iesācējiem, bet arī nostiprināja tās jau pieredzējušiem debatētājiem. Nodarbības laikā Renāte Liepiņa aktīvi iesaistīja klausītājus, komunicējot un uzdodot jautājumus.

Tālāk nodarbību vadīja Inga Belousa - biedrības "Zaļā brīvība" pārstāve, Ilgtspējīgas attīstības institūta asociētā profesore un zinātniece. Sākumā viņa iepazīstināja ar Zemes resursu patēriņu dienu. Kopīgi ar meistarklases dalībniekiem tika noskaidrots, kad šo dienu atzīmēja Latvijā. Tālāk Inga stāstīja par ilgtspējīgu pārtiku, ko raksturo pārtikas ietekme uz vidi un veselību, globālās un lokālās pārtikas ķēdes. Savu nelielo lekciju eksperte nobeidza ar stāstījumu par godīgu pārtiku un godīgās tirdzniecības iniciatīvu globālās nevienlīdzības risināšanai. Skolēni spēja vairāk izprast tematu, iesaistoties interaktīvos uzdevumos un diskutējot kopā ar pašu Ingu. Ikviens uzzināja ko jaunu.

Kā meistarklases pēdējā aktivitāte bija argumentu veidošanas darbnīca. Dalībnieki tika sadalīti grupās tiešsaistes vidē ar citiem skolēniem no visas Latvijas. Tika dota pusstunda, lai kopā ar grupas biedriem izveidotu paši savu rezolūciju ar tai piemērotiem PAR un PRET argumentiem. Rezolūcijām bija jābūt balstītām uz iepriekš dzirdēto Ingas Belousas lekciju par ilgtspējīgu attīstību Noslēgumā katra grupa prezentēja savu veikumu.

Piemēram, 5.grupas piedāvājums bija sekojošs: „ Valdība uzskata, ka vietējie ražotāji var / nevar nodrošināt valsti ar nepieciešamajiem pārtikas produktiem.”

PAR. Valsts klimatiskie apstākļi un augsnes auglīgums nodrošina iespēju valsti apgādāt ar nepieciešamajiem pārtikas produktiem.

PRET. 1. Pārtikas daudzveidību var nodrošināt tikai ar dažādu klimatu produkcijas importu.

2. Vietējo ražotāju atbalsts valstij izmaksās dārgi.

Jaunas zināšanas, vērtīga pieredze, radošas idejas, zinošas pasniedzējas un atsaucīgi jaunieši - tā īsumā varētu raksturot ikgadējās debašu meistarklases, kurās gūtās zināšanas praktiski pārbaudīsim oktobra un novembra turnīros.

Informāciju sagatavoja: Līga Lapsiņa (11.b), Evija Velvele (11.b), Elīza Marija Rudzīte (11.c).

Projekts: A FUTURE OF EUROPE DEBATE
Mērķis: iesaistīt jauniešus, trenerus, jaunatnes darbiniekus diskusijās un debatēs par tēmām, kas ir saistītas ar tādām ES vērtībām kā cilvēktiesības, demokrātija un mierīga līdzāspastāvēšana ar kaimiņvalstīm.

Attēls: https://www.facebook.com/debasucentrs/

Kontakti

Adrese: Leona Paegles iela 1, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 29492378
Sekretāre: 64123611, 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 64122979
Dežurants: 26196424
Medicīnas māsa: 28608521

E-pasts: cvg@cesis.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv