“Dzejas slams”

Publicēts: 25.09.23

Kā pārdot dzeju?
Ceturtdien, 14. septembrī, Cēsu Valsts ģimnāzijas 9. un 11. klases skolēni iepazinās ar dzejnieci Ditu Vīksnu.
Par dzejnieces un dzejnieku sacensību “Dzejas slams” uzvarētājas Ditas Vīksnas stāstījumu savu viedokli izsaka Cēsu Valsts ģimnāzijas skolnieces Elīza Klāva(12.c), Daniela Janava(9.a), Rūta Brante(9.a), Dagnija Novicka(12c), Amēlija Čeiča(12.a):
“Dzejniece Dita Vīksna piedāvāja mums uzzināt vairāk par dzejas veidu, kas Latvijā vēl nav tik populārs – dzejas slams. Stāstītais lika man aizdomāties par atšķirību starp lasīto un izteikto dzeju.
Bija iespēja dzeju aplūkot no vēl vienas puses. Katrs mākslu un tās veidošanas procesu uztver citādi, tāpēc, manuprāt, vienmēr ir vērtīgi paklausīties dažādu dzejnieku pārdomas.
Kad dzeju lasa skaļi, var labāk saklausīt dažādas interesantas skaņu spēles, ritmu, intonāciju, kas to padara par dzīvīgāku nekā tad, ja uzrakstīto dzeju lasa pats pie sevis.
Pēc manām domām, dzeju var rakstīt ikviens (par to arī pārliecinājāmies pēc Miķeļa ģeniālā lasījuma), tāpēc būtu bijis forši, ja mums katram būtu bijis uzdevums kaut ko uzrakstīt.
Dzejniece atklāja savu pieredzi, kāpēc viņa sākusi rakstīt dzejoļus - tas bija veids, kā paust emocijas, it īpaši dusmas, bēdas un aizkaitinājumu. Dzejoļus viņa rakstījusi, iedvesmojoties no savas dzīves spilgtākajiem notikumiem.
Mēs ieguvām lielisku iespēju iepazīties ar jaunu dzejnieci, kura lika mums saprast, ka ar dzeju un literatūru var iegūt un uzzināt daudz ko jaunu, vienlaicīgi izbaudot pašu rakstīšanas procesu. Paust emocijas, rakstot dzejoļus, ir labs veids, kā uzrakstīt labu un interesantu dzejoli. Tas ir veids, kā atbrīvoties no nepatīkamajām emocijām.
Mūsuprāt, pasākums bija ļoti vērtīgs un interesants, bet galvenokārt radīja perspektīvu par to, kā vēl var rīkoties ar emocijām un domām, kuras vēlies “izrakstīt” no prāta. Noklausoties dažus ārzemju “Dzejas slama” autorus video ierakstā, mēs noskaidrojām, ka dzeju var pasniegt dažādos veidos un dzeja var būt daļa no mūsu ikdienas.
Visu tikšanās laiku ar interesi varēju klausīties viņas stāstījumā un, aizejot projām, just, ka kaut ko arī esmu ieguvusi. Šī tikšanās bija, manuprāt, lietderīga un jauka. Patiesi priecājos par iespēju iepazīt dzejnieci - aizraujošu un talantīgu personību.
Iepriekš nebiju dzirdējusi tādas dzejas prezentācijas - nevis par to, kas jālasa, bet kā jālasa. Dzejas slams izklausījās interesants tieši tādēļ, kā to lasa. Katrā ziņā es noteikti teiktu, ka šo divu stundu laikā ieguvu ko jaunu - zināšanas, sapratni, papildus smieklu devu. Jā, bija forši.
Noslēgumā skolēniem bija iespēja darboties praktiski, uzrakstot divas rindiņas savam nākotnes dzejolim par kaut ko, kas rada aizkaitinājumu. Sapratām, ka dzeja patiešām padara mūsu dzīvi krāsaināku!”
Paldies dzejniecei Ditai Vīksnai!
Paldies latviešu literatūras skolotājām Ingai Mudelei un Sandrai Naglei!

Kontakti

Adrese: Raunas iela 13, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 20284273
Lietvede: 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 27327983
Direktores vietnieks informātikas jomā: 26287287
Direktores vietniece audzināšanas jomā: 29151773
Dežurants: 26196424
Psihologs: 26436534
Vispārējās aprūpes māsa: 28608521

E-pasts: cvg@cesunovads.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Karte

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv