7.a klases ekskursija Erasmus+ projekta ietvaros

Publicēts: 21.10.20

Erasmus+ projekta “Schools for a Greener Europe" ietvaros, 7.a klase izlēma savu ekskursiju veltīt tēmai – papīrs. Ikdienā papīrs ir mūsu visu neatņemama sastāvdaļa, tāpēc, lai uzzinātu par papīra ražošanas procesu, apmeklējām Līgatnes papīrfabriku. Tur mēs tikām iepazīstināti gan ar tā laika (19. gs. beigas) augstas kvalitātes sadzīves apstākļiem, kuri bija vilinoši daudziem, kā rezultātā uz darbu papīrfabrikā pretendentu netrūka, gan ar papīrfabrikas iespējām un varenību, ar savā ražošanas procesā iegūto kvalitatīvo papīru iegūstot atzinību arī ārpus Latvijas robežām.

Patrīcija Ozoliņa atceras, ka Līgatnes papīrfabrika savā pastāvēšanas laikā ir ražojusi gan zīdpapīru, gan kreppapīru, gan melno papīru māksliniekiem, gan rakstāmpapīru, gan zīmēšanas un akvareļu papīru. Melissa Takanbekova atceras milzīgās papīra iekārtas, kuras nu jau ceturto gadu stāv neskartas, bet savā laikā ar lielu jaudu gan no linu auduma lupatām, gan vēlāk arī celulozes, kokmasas un makulatūras spēja iegūt nepieciešamo papīra izstrādājumu. Bija interesanti redzēt iekārtu, kura no makulatūras nošķīra makulatūrā esošās skavas un citus svešķermeņus.

Paturot prātā gides atkārtoto teikumu, ka papīru var ražot no jebkā, kam ir šķiedra, dodamies Siguldas virzienā uz “Viktora vēstuļu” darbnīcu, kur mūs laipni uzņem māksliniece Zinaīda Ceske. Uz jautājumu, no kā var ražot papīru, 7.a klase atbild nekļūdoties! Tāpēc kā balvu par to, māksliniece mums parāda savu papīra kolekciju - papīra gabalus, kas ir iegūti no materiāliem, kam ir šķiedra. Turam savās rokas izgatavotu papīru pat no banāniem! Kad kolekcija ir apskatīta, dodamies paši liet savu papīra grāmatzīmi. Uz rāmī esoša sietiņa, ir uzlikta no utilizēta papīra un līmes izveidota masa, uz kuras varam likt dekorus – ziedus, uz cita papīra uzrakstītus vārdus, dažādas formiņas, kuras vēlāk pēc izžūšanas šajā papīrā veidos nospiedumu. Lielisks veids kā jau izlietotam papīram piešķirt otro elpu! Krista Jurēvica atzīst, ka tas viņai šajā ekskursijā paticis vislabāk, jo pati varēja izveidot kaut ko sev paliekošu ar savām rokām. Skolēni iemācījās arī izspiest mitrumu ar švammītēm no savām vēstulēm, un ar gala rezultātu apmierināti bija visi. Daži uztaisīja pat divas vēstules!

Pēc izglītojošā gides stāstījuma Līgatnē un praktiskā darbošanās procesa Siguldas darbnīcā, klases saliedēšanās Lāzertagā un neliels pikniks svaigā gaisā bija lielisks ekskursijas noslēgums.

Sagatavoja 7.a klases audzinātāja Karīna Rutmane

Kontakti

Adrese: Leona Paegles iela 1, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 29492378
Sekretāre: 64123611, 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 64122979
Dežurants: 26196424

E-pasts: cvg@cesis.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv