Ērika Vilsona monoizrāde “R. Blaumaņa Pazudušais dēls”

Publicēts: 27.05.21

Otrdien, 11. maijā, 10.b klasei bija iespēja baudīt monoizrādi “R. Blaumaņa Pazudušais dēls”. Izrādes mērķis bija sniegt iespēju vidusskolēniem izcilā klasiķa lugu ieraudzīt kā mākslas darbu, kas nekad nenovecos.

Šo izrādi radījis režisors un aktieris Ēriks Vilsons kopā ar dēlu Robertu Vilsonu, izrādes dramaturgu un režisora asistentu. R. Vilsons monoizrādes laikmetīgumu skaidrojis šādi:

"Rūdolfs Blaumanis ir labs dramaturgs. Jautājumi, kurus viņš savos darbos risina, joprojām ir aktuāli, taču kopš Blaumaņa ir pagājis ilgs laiks – viņa darbi var šķist grūti uztverami vai pat garlaicīgi.

Tāpēc mēs esam aktualizējuši “Pazudušā dēla” stāstu, parādot, ka Blaumanis var būt labs sarunbiedrs arī jauniešiem, kas dzīvo 21. gadsimtā. "Pazudušais dēls" uzdod jautājumus par sociālo statusu, bērnu un vecāku attiecībām, par draudzību un mīlestību, kā arī par kļūdīšanos un piedošanu.”

Izrādes laikā Ē. Vilsons kopā ar jauniešiem pārrunāja “Pazudušajā dēlā” aprakstītās tēmas, kas nekad neļaus šai lugai tapt aizmirstai. Diskusijā par traģēdiju tika apskatīti dažādi ētiski jautājumi. Skolēni tika mudināti prātot par to, vai viņi savā dzīvē jau ir sastapušies ar tādiem pārdzīvojumiem, kurus varētu dēvēt par traģēdiju. Monoizrādē aktieris to atainoja kā dzīves sastāvdaļu, no kuras nav iespējams izvairīties, un pauda, ka ir cilvēcīgi pieļaut kļūdas, ko nav iespējams labot. Skatītāji tika iepazīstināti ar dramaturģiju kā literatūras veidu, atklājot, kur tieši slēpjas daudzinātā R. Blaumaņa tehniskā meistarība, kas caurauž “Pazudušo dēlu”. Monoizrādē Ē. Vilsons vairāk nekā pirms gadsimta tapušo lugu spēja parādīt kā mūsdienu jauniešiem aktuālu dramaturģijas meistardarbu, izmantojot pavisam minimālus resursus.

Lai arī sākotnēji monoizrāde bija paredzēta rādīšanai klātienē, “R. Blaumaņa Pazudušā dēla” veidotāji, ievērojot valstī esošos epidemioloģiskos nosacījumus, izrādi pielāgojuši demonstrēšanai platformā Zoom. Jāteic, ir nepieciešams patiesi liels aktiera talants, lai pusotru stundu spētu noturēt publikas uzmanību, sēžot pie parasta rakstāmgalda un caur datora ekrānu diskutējot par vairāk nekā gadsimtu senu lugu. Bija prieks vērot, kā Ē. Vilsons ar smaidu uz lūpām spēja izpildīt šo uzdevumu. Lai skolēniem būtu iespēja iesaistīties priekšnesumā, tiem tika piešķirtas dažādas lomas no lugas “Pazudušais dēls”. Lomu iedalījums palīdzēja auditorijai atsvaidzināt zināšanas par “Pazudušā dēla” personāžiem. Jāatzīst, monoizrāde bija daudz interesantāka nekā sākumā tika prognozēts.

Izrāde tapusi sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu un iekļauta Latvijas valsts simtgades programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumā.

Ar plašāku informāciju par “R. Blaumaņa Pazudušo dēlu” iespējams iepazīties vietnē lsm.lv:
https://www.lsm.lv/raksts/kultura/teatris-un-deja/pirmizradi-piedzivojusi-rezisora-erika-vilsona-monoizrade-jauniesiem.a345738/

Paldies monoizrādes veidotājiem par lielisko priekšnesumu!

Informāciju sagatavoja
10.b klases skolniece Šarlote Luīze Odziņa

Attēls: https://lv100.lv/jaunumi/erikam-vilsonam-jauna-monoizrade/

Kontakti

Adrese: Leona Paegles iela 1, Cēsis, Cēsu novads, LV - 4101

Tālruņi:
Skolas direktore: 29492378
Sekretāre: 64123611, 20230490
Direktores vietniece izglītības jomā: 64122979
Dežurants: 26196424
Medicīnas māsa: 28608521

E-pasts: cvg@cesis.edu.lv

Pieņemšanas laiki

Iepriekšējā mājas lapa

Iepriekšējās mājas lapas adrese: old.cvg.edu.lv